Ushebti
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
USHEBTI, Egypten, sentid, ca 672-332 f Kr, grönglaserad piplera, monterad på platta i plexiglas, höjd ca 14,5 cm
Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.
Detta föremål köptes under grosshandlaren och hans frus resa till Egypten 1928.
Jordfynd, lagning vid foten
560620
2018-07-26