Ushebti

Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti

Klubbat för:

6 600 SEK

5 000 SEK

USHEBTI, Egypten, sentid, ca 672-332 f Kr, grönglaserad piplera, monterad på platta i plexiglas, höjd ca 14,5 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Detta föremål köptes under grosshandlaren och hans frus resa till Egypten 1928.

Jordfynd, lagning vid foten

560620

2018-07-26