Bojaner Kina
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOJANER, 2 st, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blomsterdekor i famille jaune polykrom emaljfärger mot gul fond, höjd ca 11 cm, 2 betsade träställ medföljer
Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.
Slitage, några mindre nagg, ytsmuts, krackelering, lock saknas, ställen är något snedda
560624
2018-07-26