Bojaner Kina

Bojaner Kina
Bojaner Kina
Bojaner Kina
Bojaner Kina
Bojaner Kina
Bojaner Kina
Bojaner Kina
Bojaner Kina
Bojaner Kina
Bojaner Kina
Bojaner Kina
Bojaner Kina

Klubbat för:

650 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BOJANER, 2 st, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blomsterdekor i famille jaune polykrom emaljfärger mot gul fond, höjd ca 11 cm, 2 betsade träställ medföljer

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Slitage, några mindre nagg, ytsmuts, krackelering, lock saknas, ställen är något snedda

560624

2018-07-26