Bordslampa med figurin 1930-tal
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, Goebel/Hummel, Tyskland, 1930-tal, flintgods och mässing, fot i form av ett par, höjd ca 25,5 cm
Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.
Slitage på färg, smuts, mikronagg kan förekomma, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen
560631
2018-07-26