Bordslampa med figurin 1930-tal

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BORDSLAMPA, Goebel/Hummel, Tyskland, 1930-tal, flintgods och mässing, fot i form av ett par, höjd ca 25,5 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Slitage på färg, smuts, mikronagg kan förekomma, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

560631

2018-07-26