Netsuke

Netsuke
Netsuke
Netsuke
Netsuke
Netsuke
Netsuke
Netsuke
Netsuke
Netsuke
Netsuke
Netsuke
Netsuke

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

NETSUKE, 6 dlr, Japan, Meiji (1868-1912), samtliga signerade, skuren och svärtad elfenben, höjd mellan 2,5-4,5 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Bruks och åldersrelaterat slitage

560642

2018-07-26