Bordslampor empire
Klubbat för:
3 000 SEK
Schätzwert
3 000 SEK
Beschreibung
BORDSLAMPOR, 1 par, empire, 1800-talets mitt, förgylld brons, elektrifierade, ursprungligen ljusstakar, totalhöjd ca 31,5 cm
Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.
Zustandsbeschreibung
Slitage, smuts, mindre avslag på ena ljusstakens mittendel, ej funktionstestade, SAV garanterar ej funktionen
560648
2018-07-26