Bordslampor empire

Bordslampor empire
Bordslampor empire
Bordslampor empire
Bordslampor empire
Bordslampor empire
Bordslampor empire
Bordslampor empire
Bordslampor empire

Klubbat för:

3 000 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

BORDSLAMPOR, 1 par, empire, 1800-talets mitt, förgylld brons, elektrifierade, ursprungligen ljusstakar, totalhöjd ca 31,5 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Zustandsbeschreibung

Slitage, smuts, mindre avslag på ena ljusstakens mittendel, ej funktionstestade, SAV garanterar ej funktionen

560648

2018-07-26