Urna samt lock 1900-talets början

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

URNA samt LOCK, porslin, 1900-talets början, med rosor på blå fond och förgyllning till kanten, stämplad ´´prov safe es´´ till botten, höjd (med lock) ca 33 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Bruksslitage, ställvis förlust av förgyllning, särskilt till knoppen

560651

2018-07-26