Leonard Wiedh oljemålning
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LEONARD WIEDH (1866-1938), tillskriven, havsmotiv med udde, osignerad, olja på duk, ca 76x128 cm
Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.
Märke i dukens överkant, färgbortfall längs högra kortsidan
560654
2018-07-26