Tekoppar och tekanna Kina
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TEKOPPAR, 3 st, TEKANNA, porslin, Kina, bestående av: tekopp, Qianlong (1736-1795) med dekor av blommor i underglasyrblått, 2 tekoppar, Republik (1912-1949), med polykrom dekor samt 1 tekanna med lock, sen Qing, 1800-tal med dekor av blommor i underglasyrblått, höjd ca 6-13 cm
Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.
Tekannan med sprickor och lagningar till handtaget, ställvis förlust av färg och förgyllning, särskilt på handtagen, nagg på locket samt botten av tekannan, slitage, ytsmuts
560655
2018-07-26