Tekoppar och tekanna Kina

Tekoppar och tekanna Kina
Tekoppar och tekanna Kina
Tekoppar och tekanna Kina
Tekoppar och tekanna Kina
Tekoppar och tekanna Kina
Tekoppar och tekanna Kina
Tekoppar och tekanna Kina
Tekoppar och tekanna Kina
Tekoppar och tekanna Kina
Tekoppar och tekanna Kina
Tekoppar och tekanna Kina
Tekoppar och tekanna Kina
Tekoppar och tekanna Kina
Tekoppar och tekanna Kina

Klubbat för:

1 400 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

TEKOPPAR, 3 st, TEKANNA, porslin, Kina, bestående av: tekopp, Qianlong (1736-1795) med dekor av blommor i underglasyrblått, 2 tekoppar, Republik (1912-1949), med polykrom dekor samt 1 tekanna med lock, sen Qing, 1800-tal med dekor av blommor i underglasyrblått, höjd ca 6-13 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Zustandsbeschreibung

Tekannan med sprickor och lagningar till handtaget, ställvis förlust av färg och förgyllning, särskilt på handtagen, nagg på locket samt botten av tekannan, slitage, ytsmuts

560655

2018-07-26