KPM Berlin fat 1800-talets slut

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KPM BERLIN, fat, porslin, 1800-talets slut, (med stämpel för 1875-1944), handmålad blomsterdekor på vit fond med förgylld dekor till brättet, diameter ca 44 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Bruksslitage, mindre repor

560662

2018-07-26