Etsningar med stockholmsmotiv

Etsningar med stockholmsmotiv
Etsningar med stockholmsmotiv
Etsningar med stockholmsmotiv
Etsningar med stockholmsmotiv
Etsningar med stockholmsmotiv
Etsningar med stockholmsmotiv

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, (4) etsningar avbildande varierande stockolmsmotiv under 1890-talet, signerade H Malmstedt, daterade 1921, 1922 samt. 1923, etsningar, ca 27x21 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

1 oramad, samtliga med gulnade blad

560665

2018-07-26