Etsningar med stockholmsmotiv
Klubbat för:
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, (4) etsningar avbildande varierande stockolmsmotiv under 1890-talet, signerade H Malmstedt, daterade 1921, 1922 samt. 1923, etsningar, ca 27x21 cm
Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.
1 oramad, samtliga med gulnade blad
560665
2018-07-26