Hutschenreuther figurin

Hutschenreuther figurin
Hutschenreuther figurin
Hutschenreuther figurin
Hutschenreuther figurin
Hutschenreuther figurin
Hutschenreuther figurin
Hutschenreuther figurin
Hutschenreuther figurin
Hutschenreuther figurin
Hutschenreuther figurin
Hutschenreuther figurin
Hutschenreuther figurin
Hutschenreuther figurin
Hutschenreuther figurin

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 200 SEK

HUTSCHENREUTHER, fat med figurin, 1930-tal, porslin, möjligtvis föreställande råttfångaren i Hameln, gulddetaljer, höjd ca 10,5, bredd 13,5 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Slitage, smuts

560666

2018-07-27