Figurin KIna
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FIGURIN i ben, Kina, föreställande odödlig, omkring 1900, skuren och svärtad ben, höjd ca 20,5 cm
Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.
Bruks och åldersrelaterat slitage
560674
2018-07-27