Figurin KIna

Figurin KIna
Figurin KIna
Figurin KIna
Figurin KIna
Figurin KIna
Figurin KIna
Figurin KIna
Figurin KIna
Figurin KIna
Figurin KIna
Figurin KIna
Figurin KIna
Figurin KIna
Figurin KIna
Figurin KIna
Figurin KIna

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

FIGURIN i ben, Kina, föreställande odödlig, omkring 1900, skuren och svärtad ben, höjd ca 20,5 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Bruks och åldersrelaterat slitage

560674

2018-07-27