Figurin Kina
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FIGURIN, Kina i form av odödlig Shou Xing, 1800-talets slut, skuren elfenben, höjd ca 7 cm
Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.
Enligt påskrift i botten förvärvad i Eindhoven 1953
Saknar möjligen sockel, övre delen av figurens käpp avslagen, mindre fuktsprickor, slitage
560681
2018-07-27