Figurin Kina

Figurin Kina
Figurin Kina
Figurin Kina
Figurin Kina
Figurin Kina
Figurin Kina
Figurin Kina
Figurin Kina
Figurin Kina
Figurin Kina
Figurin Kina
Figurin Kina

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FIGURIN, Kina i form av odödlig Shou Xing, 1800-talets slut, skuren elfenben, höjd ca 7 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Enligt påskrift i botten förvärvad i Eindhoven 1953

Saknar möjligen sockel, övre delen av figurens käpp avslagen, mindre fuktsprickor, slitage

560681

2018-07-27