Sigillstamp med jaktmotiv
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIGILLSTAMP föreställande räv som jagar hund, sannolikt, Tyskland, 1800-talets slut, ben samt horn, monterad på sockel i trä, höjd (utan sockel) ca 10,5 cm
Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922
Slitage
560696
2018-07-27