Perukstock
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PERUKSTOCK, Kina, 1800/1900-tal, hexagonal form, motiv med figurer samt tecken, porslin med emaljfärger, höjd ca 28 cm
Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.
Smärre slitage på övre kanten
560701
2018-07-27