Perukstock

Perukstock
Perukstock
Perukstock
Perukstock
Perukstock
Perukstock
Perukstock
Perukstock
Perukstock
Perukstock

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

PERUKSTOCK, Kina, 1800/1900-tal, hexagonal form, motiv med figurer samt tecken, porslin med emaljfärger, höjd ca 28 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Smärre slitage på övre kanten

560701

2018-07-27