Skålar Kina 1800-tal
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅLAR, 2 st, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, famille rose, med dekor av blommor, fåglar och figurer i emaljfärger, järnoxid och guld samt konturerade kanten, 1 med årstämpel för Tao-kuang, 1821-1851, höjd ca 6,5, längd ca 18.5-23 cm
Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.
Slitage, ställvis förlust av färg, ytsmuts, 1 skål med 1 mindre spricka till fotringen
560705
2018-07-27