Bojan

Bojan
Bojan
Bojan
Bojan
Bojan
Bojan
Bojan
Bojan
Bojan
Bojan
Bojan
Bojan

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

BOJAN, Kina, 1800/1900-tal, oxblodsglasyr, med tecken i botten, med träsockel, höjd ca 23 cm,

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922

Omfttande nagg i botten samt på mynningens insida

560709

2018-07-27