Alvar Aalto matbord
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ALVAR AALTO, "H94", matbord, Artek, Finland, ursprungligen formgiven 1956, stomme fanerad i ask, stämplat "Artek" undertill, isärdragbar skiva med plats för iläggsskivor, höjd ca 73, skivans mått ca 190x100, 2 iläggskivor á 58 cm medföljer
Ställvis släppningar i fanéren, bruksslitage, enstaka repor och märken
560738
2018-07-27