Pendyl
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PENDYL, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, urtavlan märkt Höglunds, dekor i form av bl a sol och facklor, träskuren samt blankförgylld och belagd med slagmetall, nyckel finns, höjd ca 78, största bredd 47 cm
Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.
Funktionen garanteras ej, krederingsnagg
560749
2018-07-27