Vas Royal Vienna
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, Royal Vienna, jugend, tidigft 1900-tal, floral dekor, stämpelmärkt samt i ogdset numrerad 5830 samt 9491/27, glaserat flintgods, höjd ca 24 cm
Proveniens: Enligt uppgifter, troligen inköpts från Firma Edström & Nilsson av grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.
Nagg med retusch vid fotens kant
560760
2018-07-27