Vas Royal Vienna

Vas Royal Vienna
Vas Royal Vienna
Vas Royal Vienna
Vas Royal Vienna
Vas Royal Vienna
Vas Royal Vienna
Vas Royal Vienna
Vas Royal Vienna
Vas Royal Vienna
Vas Royal Vienna

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

VAS, Royal Vienna, jugend, tidigft 1900-tal, floral dekor, stämpelmärkt samt i ogdset numrerad 5830 samt 9491/27, glaserat flintgods, höjd ca 24 cm

Proveniens: Enligt uppgifter, troligen inköpts från Firma Edström & Nilsson av grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Nagg med retusch vid fotens kant

560760

2018-07-27