Steinschönau
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STEINSCHÖNAU, sannolikt, pokal, Böhmen, tidigt 1900-tal, glas, emaljmålad polykrom dekor och guld, höjd ca 21 cm
Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.
560772
2018-07-27