Steinschönau

Steinschönau
Steinschönau
Steinschönau
Steinschönau
Steinschönau
Steinschönau
Steinschönau
Steinschönau
Steinschönau
Steinschönau

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STEINSCHÖNAU, sannolikt, pokal, Böhmen, tidigt 1900-tal, glas, emaljmålad polykrom dekor och guld, höjd ca 21 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

560772

2018-07-27