Tallrikar samt bärtallrik Kina

Klubbat för:

350 SEK

1 500 SEK

TALLRIKAR, 2 st samt BÄRTALLRIK, porslin, Kina, tallrikar, sen Qing, 1800-tal, dekor av flodlandskap med pagoda i underglasyrblått, bärtallrik, Wanli (1573-1619), dekor i form av peion i underglasyrblått, diameter ca 17-24 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Slitage, 1 tallrik med sprickor, nagg, särksilt till kanten, 1 tallrik är något blekt, ytsmuts

560773

2018-07-27