Emaljdosa och skål

Emaljdosa och skål
Emaljdosa och skål
Emaljdosa och skål
Emaljdosa och skål
Emaljdosa och skål
Emaljdosa och skål
Emaljdosa och skål
Emaljdosa och skål
Emaljdosa och skål
Emaljdosa och skål
Emaljdosa och skål
Emaljdosa och skål

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

EMALJDOSA samt SKÅL, Kina, 1700/1800-tal, emaljdosa dekor med figur på locket för övrigt floral, skål, famille rose med polykrom dekor av figurer i pagoda och flödlandskåp, dosans höjd ca 4, diameter ca 5, skålens höjd 4.5, diameter 8 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Kantnagg till dosan, skålen med kantnagg, lagningar och retuschering

560781

2018-07-27