Bojan Qia qing
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOJAN, porslin, Kina, Qia qing (1796-1821), blåvit dekor av figurer i en trädgård i underglasyrblått, märkt till undersidan, höjd ca 16 cm
Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.
Bruksslitage, 1 mindre nagg till kanten
560782
2018-07-27