Bojan Qia qing
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOJAN, porslin, Kina, Qia qing (1796-1821), blåvit dekor av pioner samt fåglar i underglasyrblått, märkt till undersidan, höjd ca 16 cm
Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.
Bruksslitage
560796
2018-07-27