Pokal med lock förgyllt silver

Klubbat för:

3 800 SEK

2 000 SEK

POKAL med LOCK, förgyllt silver, 1920/30-tal, trumpetformad med hamrad yta och filigranarbete dekor, knoppen av locket i elefenben, med okänd stämpel, höjd ca 19 cm, totalvikt ca 615 g

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Smärre slitage

560828

2018-07-28