Kanna av tenn jugend
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KANNA, 1900-tal, patinerat tenn, märkt "Sandberg 1903", handtag i form av två ödlor, pip i form av grodhuvud, dekor av lotusblommor, lockets knopp i form av lotusknopp, höjd ca 22 cm
Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.
Slitage, smärre stötning, lock med enstaka små repor
560829
2018-07-28