Lockask samt ytterfoder Kina

Lockask samt ytterfoder Kina
Lockask samt ytterfoder Kina
Lockask samt ytterfoder Kina
Lockask samt ytterfoder Kina
Lockask samt ytterfoder Kina
Lockask samt ytterfoder Kina
Lockask samt ytterfoder Kina
Lockask samt ytterfoder Kina
Lockask samt ytterfoder Kina
Lockask samt ytterfoder Kina
Lockask samt ytterfoder Kina
Lockask samt ytterfoder Kina
Lockask samt ytterfoder Kina
Lockask samt ytterfoder Kina

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

LOCKASK samt YTTERFODER, porslin, Kina, sen Qing, 1800-talets slut, med emaljerad, polykrom dekor av blommor och figurer, lockaskens diameter ca 9, ytterfodrets höjd 6 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Slitage, ställvis missfärgning på ytterfodern, ställvis förlust av färg

560830

2018-07-28