Lockask samt ytterfoder Kina
Klubbat för:
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LOCKASK samt YTTERFODER, porslin, Kina, sen Qing, 1800-talets slut, med emaljerad, polykrom dekor av blommor och figurer, lockaskens diameter ca 9, ytterfodrets höjd 6 cm
Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.
Slitage, ställvis missfärgning på ytterfodern, ställvis förlust av färg
560830
2018-07-28