Hugo Elmqvist skål brons
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HUGO ELMQVIST, skål, brons, 1900-tal, signerad "Hugo Elmqvist AB Gjutmetod, dekor A Granberg, Stockholm", höjd ca 9 cm
Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.
Slitage, smuts, enstaka små märken
560831
2018-07-28