Hugo Elmqvist skål brons

Hugo Elmqvist skål brons
Hugo Elmqvist skål brons
Hugo Elmqvist skål brons
Hugo Elmqvist skål brons
Hugo Elmqvist skål brons
Hugo Elmqvist skål brons
Hugo Elmqvist skål brons
Hugo Elmqvist skål brons
Hugo Elmqvist skål brons
Hugo Elmqvist skål brons

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HUGO ELMQVIST, skål, brons, 1900-tal, signerad "Hugo Elmqvist AB Gjutmetod, dekor A Granberg, Stockholm", höjd ca 9 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Slitage, smuts, enstaka små märken

560831

2018-07-28