Schatull med flaskor och glas, 1800-talets slut

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SCHATULL, med 4 karaffer och 9 glas, 1800 talets andra hälft, schatullet av trä med inläggningar av mässing , karaffer och glas med slipad och graverad dekor av bl a bladverk , glasens höjd ca 7,5 cm, karaffernas höjd ca 20, schatullets höjd 25, 30x22 cm

Glas med enstaka fotnagg, dekorbortfall

560842

2018-07-28