Ring med gammalslipade diamanter samt safirer

Klubbat för:

3 200 SEK

5 000 SEK

RING, Art Deco, 18k vitguld med 6 gammalslipade diamanter, totalt ca 0.54 ct, 23 rosenslipade diamanter samt 3 safirer, totalt ca 0.34 ct, navettformad med uddiga kanten, Carl Gustaf Hallberg, Stockholm, 1933, ringstorlek 17, totalvikt ca 4.6 g

Slitage, 1 rosenslipad diamant saknas, några diamanter med mindre nagg, safirerna med mindre repor

561071

2018-07-30