Nordiska Kompaniet soffa "Krontorp"

Nordiska Kompaniet soffa
Nordiska Kompaniet soffa
Nordiska Kompaniet soffa
Nordiska Kompaniet soffa
Nordiska Kompaniet soffa
Nordiska Kompaniet soffa
Nordiska Kompaniet soffa
Nordiska Kompaniet soffa
Nordiska Kompaniet soffa
Nordiska Kompaniet soffa
Nordiska Kompaniet soffa
Nordiska Kompaniet soffa

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

NORDISKA KOMPANIET, soffa, modell "Krontorp", björk, brickmärkt baktill AB Nordiska Kompaniet 9445 - 251021, ritningen registrerad i NK:s kundliggare 1913 och enligt den beställd av Baltiska Utställningen, soffan köptes på NK i Stockholm år 1922, sitthöjd ca 49, längd 205 cm

Slitage, repor, senare klädsel

561089

2018-07-30