Nordiska Kompaniet soffa "Krontorp"
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
NORDISKA KOMPANIET, soffa, modell "Krontorp", björk, brickmärkt baktill AB Nordiska Kompaniet 9445 - 251021, ritningen registrerad i NK:s kundliggare 1913 och enligt den beställd av Baltiska Utställningen, soffan köptes på NK i Stockholm år 1922, sitthöjd ca 49, längd 205 cm
Slitage, repor, senare klädsel
561089
2018-07-30