Nordiska Kompaniet stolar
Klubbat för:
900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NORDISKA KOMPANIET, 4 stolar, varav 2 karmstolar, modell "Krontorp", björk, alla brickmärkta baktill AB Nordiska Kompaniet, stolarna brickmärkta R.9447 - 26 61922, karmstolarna brickmärkta R. 9446 - 4 9 22, registrerade i NK:s kundliggare 1913 och enligt den beställd av Baltiska Utställningen, stolarna köptes på NK i Stockholm år 1922, sitthöjd ca 48 cm
Slitage, bruksslitage, repor, fläckar på sitserna, senare klädsel
561105
2018-07-30