Nordiska Kompaniet stolar

Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar
Nordiska Kompaniet stolar

Klubbat för:

900 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

NORDISKA KOMPANIET, 4 stolar, varav 2 karmstolar, modell "Krontorp", björk, alla brickmärkta baktill AB Nordiska Kompaniet, stolarna brickmärkta R.9447 - 26 61922, karmstolarna brickmärkta R. 9446 - 4 9 22, registrerade i NK:s kundliggare 1913 och enligt den beställd av Baltiska Utställningen, stolarna köptes på NK i Stockholm år 1922, sitthöjd ca 48 cm

Zustandsbeschreibung

Slitage, bruksslitage, repor, fläckar på sitserna, senare klädsel

561105

2018-07-30