Skåp boullearbete
Klubbat för:
8 600 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKÅP, boullearbete, 1800-talets slut, senbarockstil, stomme i mahogny delvis eboniserad, iläggningar av sköldpadd och mässingslister samt dekorativa bronsbeslag, skiva i carraramarmor, höjd ca 104, 112x45 cm
Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".
Mindre bortfall av dekor, slitage, nyckel saknas
561148
2018-07-31