Pokal, silver, 1700-tal

Pokal, silver,  1700-tal
Pokal, silver,  1700-tal
Pokal, silver,  1700-tal
Pokal, silver,  1700-tal
Pokal, silver,  1700-tal
Pokal, silver,  1700-tal
Pokal, silver,  1700-tal
Pokal, silver,  1700-tal
Pokal, silver,  1700-tal
Pokal, silver,  1700-tal
Pokal, silver,  1700-tal
Pokal, silver,  1700-tal

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BERNT JOHAN ESCHENBURG (Verksam 1762-1767), pokal, silver, Enköping, otydliga stämplar, sviselerad dekor i form av bl.a. rocailler, invändigt förgylld, botten med infällft mynt från 1761 föreställande kung Adolf Fredrik samt drottning Lovisa Ulrika, höjd ca 21, diameter ca 16 cm, vikt ca 451g

Mynning med bucklor, otydliga stämplar, graverad med ägarmonogram

561197

2018-07-31