Bordsur 1700/1800-tal
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSUR, 1700/1800-tal, sannolikt Italien, hölje med skuren dekor och skurna fristående muciserande putti, krederad och blankförgylld, emaljerad urtavla, höjd ca 49, största bredd 43 cm
Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".
Renoverad och kompletterad, igenskruvad urtavla, funktionen garanteras ej, bruks och åldersrelaterat slitage
561364
2018-08-01