Grand tour föremål
Klubbat för:
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GRAND TOUR föremål, 5 dlr, venetiansk gondol, 1800/1900-tal, brons, fragment av skulptur i form av ett kejsarhuvud, polykrom terrakotta, ett madonnahuvud i relief, skuret i trä samt förgyllt och bemålat, svarvad trädosa med infälld relief i lack föreställande vagnsekipage, de senare föremålen 1700/1800-tal, med följer också ett fossil i form av en sjöborre, på en etikett är fyndplatsen, bokstäverna R.D.B. samt årtalet 1860 ditskrivna, gondolens längd ca 19,5, dosans diameter ca 6,5 cm
PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet
Nagg, sprickor, gondoljärens åra böjd, bruks och åldersrelaterat slitage
561442
2018-08-01