Grand tour föremål

Grand tour föremål
Grand tour föremål
Grand tour föremål
Grand tour föremål
Grand tour föremål
Grand tour föremål
Grand tour föremål
Grand tour föremål
Grand tour föremål
Grand tour föremål
Grand tour föremål
Grand tour föremål
Grand tour föremål
Grand tour föremål
Grand tour föremål
Grand tour föremål
Grand tour föremål
Grand tour föremål

Klubbat för:

1 900 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

GRAND TOUR föremål, 5 dlr, venetiansk gondol, 1800/1900-tal, brons, fragment av skulptur i form av ett kejsarhuvud, polykrom terrakotta, ett madonnahuvud i relief, skuret i trä samt förgyllt och bemålat, svarvad trädosa med infälld relief i lack föreställande vagnsekipage, de senare föremålen 1700/1800-tal, med följer också ett fossil i form av en sjöborre, på en etikett är fyndplatsen, bokstäverna R.D.B. samt årtalet 1860 ditskrivna, gondolens längd ca 19,5, dosans diameter ca 6,5 cm

PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet

Kuntoraportti

Nagg, sprickor, gondoljärens åra böjd, bruks och åldersrelaterat slitage

561442

Päivämäärä:

2018-08-01