Stridshammare
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STRIDSHAMMARE, polsk eller möjligen ottomansk, 1500-1700-tal, brons, längd ca 8,5 cm
PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet
Bruks- och åldersrelaterat slitage
561447
2018-08-02