Stridshammare

Stridshammare
Stridshammare
Stridshammare
Stridshammare
Stridshammare
Stridshammare
Stridshammare
Stridshammare
Stridshammare
Stridshammare
Stridshammare
Stridshammare

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

STRIDSHAMMARE, polsk eller möjligen ottomansk, 1500-1700-tal, brons, längd ca 8,5 cm

PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet

Bruks- och åldersrelaterat slitage

561447

2018-08-02