Dosor i silver 1700-tal
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DOSOR i silver samt 1 knapp, 3 dlr, 1700-tal, hjärtformad dosa med dubbla lock varav det ena utrymmet har fyra kammare, graverade initialer, arbeten i filigran, rester av förgyllning, dosa med vapensköld (för gravering) hållen av putti, adlig rangkrona, rester av förgyllning, knapp i silver, filigran med stämpel ISGL, mått mellan ca 2,5-3,7 cm, vikt ca 34 g
PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet
Bruks och åldersrelaterat sltage
561458
2018-08-02