Kuriosa
Klubbat för:
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KURIOSA, 3 dlr, bronsfigurin i form av fabeldjur som håller en hare i munnen, patinerad brons, tidigt 1900-tal, kluckaflaska i miniatyr, 1800-tal, svarvad flaska i svärtat ben, 1700-tal, höjd mellan ca 5-7,5 cm
PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet
Bruks- och åldersrelaterat slitage
561461
2018-08-02