Kuriosa

Kuriosa
Kuriosa
Kuriosa
Kuriosa
Kuriosa
Kuriosa
Kuriosa
Kuriosa
Kuriosa
Kuriosa
Kuriosa
Kuriosa
Kuriosa
Kuriosa

Klubbat för:

850 SEK

Arviointi

1 500 SEK

Kuvaus

KURIOSA, 3 dlr, bronsfigurin i form av fabeldjur som håller en hare i munnen, patinerad brons, tidigt 1900-tal, kluckaflaska i miniatyr, 1800-tal, svarvad flaska i svärtat ben, 1700-tal, höjd mellan ca 5-7,5 cm

PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet

Kuntoraportti

Bruks- och åldersrelaterat slitage

561461

Päivämäärä:

2018-08-02