Figuriner 2 dlr
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURINER i porslin, 2 dlr, den ena i form av trollkarl, möjligen Ryssland, 1800/1900-tal, den andra föreställer en flicka på ett sjöodjur hållande en vas, Königliche Porzellan-Manufaktur Berlin, stämplad KPM samt i godset 1817 och 24, höjd ca 15,5 respektive 22,5 cm
PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet
Trollkarlen saknar möjligen del till huvudet, ett nagg på ena ärmen, smärre slitage, stora avslag på fenorna, några på rosen, flickans ena fot är lagad
561469
2018-08-02